żarówka ikona O Projekcie

SamoDZIELNI to autorski projekt Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju stworzony, aby pomóc młodzieży z pieczy zastępczej zrobić pierwszy krok na rynku pracy. Projekt powstał w 2019 roku i od tego czasu udało nam się, zrealizować jego cztery edycje. W 2024 r. planujemy 5. edycję, do której zapraszamy wyjątkowych uczestników!

Celem projektu jest wyposażenie młodzieży (17-20 lat), która wkracza na rynek pracy, w kluczowe umiejętności, takie jak przygotowanie cv, wybór i planowanie ścieżki kariery, negocjowanie warunków zatrudnienia, a także autoprezentacja podczas procesu rekrutacji i pierwszych dni pracy zawodowej.
Od samego początku zależało nam na wsparciu zarówno w trakcie jak i po zakończeniu poszczególnych edycji, dlatego stworzyliśmy program mentoringowy. Każdy z uczestników zawsze może zgłosić się do swojego opiekuna w celu pomocy merytorycznej lub coachingowej.

Dodatkowo, aby realnie wesprzeć plany młodych ludzi i pomóc im w zdobyciu pierwszych kwalifikacji, każdy z nich na zakończenie kolejnych edycji otrzymuje od nas „Bon na rozwój”, czyli pełne finansowanie wybranego kursu zawodowego. W 4. edycji dzięki życzliwości naszego Partnera – Polskiego Holdingu Hotelowego – SamoDZIELNI otrzymali oferty stażowe, dzięki którym zdobyli pierwszy punkt w CV i poznali tajniki hotelarstwa w jednych z najlepszych hoteli na terenie całego kraju.

żarówka ikona SamoDZIELNI w liczbach

uczestników i przekazanych „Bonów na rozwój”

godzin przeprowadzonych warsztatów

zaangażowanych wolontariuszy ekspertów

godziny indywidualnych konsultacji

noun Etapy Projektu

Rekrutacja uczestników

Zjazd nr 1 w Warszawie

Zjazd nr 2 (online lub w Warszawie) i indywidualne konsultacje

Zjazd nr 3 (online lub w Warszawie)

Gala podsumowująca projekt i przekazanie „Bonów na rozwój”

Realizacja „Bonów na rozwój”

żarówka ikona Przekaż 1,5% podatku na stypendia dla SamoDZIELNYCH

Od 2019 roku wspieramy młodzież wychowującą się w pieczy zastępczej w wejściu w dorosłość. Chcemy pomagać im w realizacji planów i marzeń, dlatego nasza Fundacja przyzna stypendia na dalszy rozwój tym, którzy już mają pomysł na swoją przyszłość.

Wpłać 1,5% podatku na stypendia dla młodzieży:

Nr konta 14 1020 1026 0000 1302 0510 4866

żarówka ikonaPoprzednie edycje

Każdy rok zaskakuje nas czymś innym. Zobacz, czym charakteryzowały się poszczególne edycje SamoDZIELNYCH.

1. edycja

Pierwsze edycje projektów to zawsze największe wyzwania, zwłaszcza, że SamoDZIELNI to pierwszy autorski projekt Fundacji PFR, dlatego stres dotknął nas tak samo mocno, jak i uczestników. Pierwotnie zakładaliśmy, że całą wiedzę przekażemy podczas zjazdów weekendowych, które miały się odbywać co miesiąc w Centralnym Domu Technologii. Pierwszy zjazd odbył się pod koniec stycznia 2020 roku. Kolejny, zaplanowany na początek marca, nie odbył się ze względu na groźbę pandemii. Dlatego jeszcze w tym samym miesiącu zrealizowaliśmy pierwszy zjazd zdalny. Przeprowadziliśmy go online z pomocą wolontariuszy PFR , Partnerów – Banku Pekao S.A. oraz firmy Konica Minolta. Pozwoliło nam to zrozumieć specyfikę edukacji zdalnej, poznać ograniczenia tej formy, a także potrzeby młodych ludzi w zakresie nauki na odległość. Dodatkowo, dzięki uprzejmości firmy Samsung, wszyscy podopieczni otrzymali tablety do nauki online.

Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego 1. edycję SamoDZIELNYCH:

2. edycja

Po doświadczeniach z pierwszej edycji wiedzieliśmy już jak zaplanować działania z uwzględnieniem sytuacji pandemicznej na świecie. To nadal było duże wyzwanie, ale ułatwiło nam to realizację elementów programu z włączeniem nowoczesnych technologii – zajęć zdalnych, nagrań edukacyjnych czy testów wiedzy online. W tej edycji również otrzymaliśmy wsparcie firmy Samsung, która przekazała tablety wszystkim podopiecznym programu. Dostęp do urządzeń pozwolił SamoDZIELNYM uczyć się zdalnie oraz każdego dnia przygotowywać do wejścia na rynek pracy z pomocą nowych technologii.

Zachęcamy do obejrzenia wideo podsumowującego z realizacji 2. edycji projektu:

3. edycja

Cieszyliśmy się, że w trzeciej edycji będziemy mogli poznać lepiej uczestników, organizując więcej zjazdów stacjonarnych. Taka formuła zajęć nie tylko była efektywna, ale pozwoliła też uczestnikom zwiedzić stolicę. Ta edycja bardzo różniła się od poprzednich, zaangażowaliśmy w nią najbardziej wyróżniających się uczestników 1. i 2. odsłony programu, którzy wcielili się w rolę ambasadorów: https://youtu.be/Ptc_pGB3mWg. Amelia, Arek i Konrad motywowali swoich rówieśników, jednocześnie zdobywali nowe cenne kompetencje dzięki dodatkowym szkoleniom. Również i w tej edycji każdy z SamoDZIELNYCH otrzymał w prezencie tablet od marki Samsung.

Nagranie podsumowujące 3. edycję projektu:

4. edycja

W 2023 roku projekt SamoDZIELNI przeszedł metamorfozę i zaoferował uczestnikom zupełnie nowe możliwości. Tym razem, jeszcze bardziej postawiliśmy na wsparcie podopiecznych proponując im spersonalizowany program mentoringowy – wolontariusze-eksperci GK PFR objęli wsparciem coachingowym i merytorycznym wszystkich uczestników edycji, oferując swoją pomoc przez cały czas trwania projektu. SamoDZIELNI mogli poczuć się również wyjątkowo dzięki dużemu zaangażowaniu partnera tej edycji – Polskiego Holdingu Hotelowego. Zapewnił on uczestnikom, podczas zajazdu stacjonarnego, nocleg oraz wyprawił uroczystą kolację w 5-gwiazdkowym hotelu Regent w Warszawie, na koniec projektu zaproponował program stażowy w swoich hotelach na terenie całej Polski.

Film podsumowujący działania w 4. edycji SamoDZIELNYCH:

news ikona Aktualności

Projekt cały czas się rozwija. Obserwuj aktualności, by wiedzieć co słychać u SamoDZIELNYCH.

20200825_101120
20200825_111329
20200825_115539
20200825_120010
Gala Finałowa projektu SamoDZIELNI.
IMG-2110
SAMD_453
SAMD_454
podsumowanie 4. edycji SamoDZIELNI_www_foto